Rybářský kroužek ČRS MO Čáslav

Příští schůzka "STARŠÍCH" proběhne 24.října na Besedě od 17:00 hod.

S sebou si přineste pouze psací potřeby.

Novinky

29.04.2018 00:17

Čáslavští Kapříci vyrazili na dlouho očekávaný výlet za práci v loňském roce.

V pátek 27. dubna časně ráno se Kapříci vypravili na výlet do Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámek Ohrada a do ZOO Hluboká. Čekalo je tam vřelé přijetí od zaměstnanců muzea, kteří jim připravili zajímavý program v expozicích.

Protože Kapříci jsou nejvíce spjati hlavně s vodou, hlavním bodem programu byla sekce rybářství. U akvárií se dozvěděli spoustu zajímavostí ze života u nás žijících ryb a díky exponátům v expozici zase na vlastní oči viděli, jak se vyvíjelo rybářství a chov ryb od dávných věků. A to nejenom na vodách stojatých, ale i na řekách a vodách tekoucích. Zjistily, jak se liší dnešní rybářství od toho v dřívějších dobách a které druhy díky lidem u nás už neuvidíme, nebo které jsou v ohrožení. Načerpali poznatky i o tom, jak můžeme přírodě pomoci a pokusit se odčinit to co jsme provedli třeba lososům. Program byl doplněn o drobné poznávací a vědomostní soutěže ze života ryb, živočichů a rostlin okolo vody.

Pod lupou si mohli porovnat druhy šupin nebo osahat kůži máčky skvrnité. Tím ale prohlídka nekončila. Po svačině se děti s vedoucími přesunuly do expozice myslivosti. Tady bylo k vidění například sokolnictví, kynologie nebo exponáty vypreparovaných zvířat. O množství trofejí nemluvě.
Poslední expozicí, kterou jsme navštívili, byla výstava lesnictví, nazvaná Les pramenů. ..Zážitková lesnická expozice na Ohradě vypráví prostřednictvím průvodců, exponátů a uměleckých instalací o lesnictví. Vrací se do minulosti a zároveň zachycuje současnou krajinu a pro lesníky a lesy podstatný fenomén vody.(převzato z webu muzea.) Tady Kapříci viděli jak se pečuje o les od semínka, přes semenáčky ve školkách, až po těžbu dřeva. Shlédli i film o vorech a vorařích a dověděli se, že bez lesů to na světě prostě nemůže fungovat.
V celém muzeu si mohli vyzkoušet tématické interaktivní pomůcky. Poznávání druhů srsti zvířat, určování siluet dravců na obloze, určování druhů stromů podle kůry a dřeva a podobně.

Ale to pořád ještě nebylo všechno. Po prohlídce muzea se celá výprava přesunula do Zoo, která se rozprostírá hned vedle zámku. Tady byly k vidění jak zvířata evropská, tak exotická. A zase ryby. Ty prostě Kapříky přitahují jako magnet. Ať v akváriích, nebo při krmení z lávky nad rybníkem. Bez povšimnutí však nezůstalo jediné z vystavených zvířat, plazů, hmyzu či ptáků. Od mravenců, přes různé druhy vodních a mokřadních ptáků, až po medvědy či tygra. No a pak, teprve po prohlídce této malebné zahrady bylo na čase se vypravit směrem k domovu. Děti se nejenom dobře pobavily, ale odnesly si spoustu nových poznatků a určitě mají i zážitek na který budou dlouho vzpomínat. To platí i o nás dospělých, kteří jsme měli možnost s dětmi tuto výpravu podniknout.

Chci touto cestou poděkovat zaměstnancům muzea za příjemný program a laskavou trpělivost. Panu řidiči autobusu za to, že nás bezpečně dopravil tam i zpět. Ale hlavně SÚS ČRS a odboru mládeže, který nám umožnil tuto poučnou a zajímavou výpravu uskutečnit.

26.04.2018 08:15

DVAKRÁT NÁS TO SPLÁCHLO...

... ale protože bylo teplo, tak nám to ani moc nevadilo.

Navíc jsme se mohli pohodlně schovat pod krásně ořezané smrky a přeháňky přečkat. Sešla se rovná třicítka Kapříků. Ryb se nachytalo také poměrně dost a tentokrát si někteří zdokonalovali techniku lovu na feeder. Něco nachytali, ale plavaná byla lepší volbou, protože ryby byly ve sloupci.

Než jsme se rozešli, proběhla ještě informační desetiminutovka k nadcházejícímu výletu, na který se všichni moc těšíme a pár informací k táboru. Dvě hodiny utekly jako voda v potoce a my se moc tešíme na výlet i na příští schůzku. Ta bude zaměřena na boj s nepořádkem okolo rybníků Měděnice a Zemánek. Uklidíme po nepořádných lidech, mezi kterými jsou bohužel i někteří rybáři.

19.04.2018 06:52

Chvílemi to u Podměšťáku vypadalo jako na závodech...

... protože se nás sešlo třicet jedna.

A to nepočítám přihlížející děti, které se zájmem sledovaly co se to u vody vlasně děje. Myslím, že v září nás bude zase o něco víc. Ryb se nenachytalo sice tolik, ale užili jsme si krásné středeční odpoledne. Konečně jsme vyhlásili i vítěze podzimně-zimní fotosoutěže. Protože poslali fotografie pouze tři Kapříci, bylo o prvních třech místech rozhodnuto celkem snadno už na minulé schůzce. Kluci si za fotky odnesli nějaké rybářské drobnosti.

Připravuji další kolo soutěže. Tentokrát na léto a vyhlásím jí na příští schůzce. Doufám, že účast bude stejně hojná, jako tento týden. Už se těším.

V SEKCI DOKUMENTY NALEZNETE ZÁKLADNÍ MATERIÁLY PRO DOMÁCÍ SAMOSTUDIUM.

VLOŽENO JE I VIDEO S PITVOU RYBY

Vyhledávání

Kontakt

Kapříci Čáslav Český rybářský svaz, z.s.,
Místní organizace Čáslav
Na Bělišti 448/24
28601 Čáslav

Stránky MO Čáslav: rybaricaslav.cz
604 43 46 40     

      

       FINANČNĚ PODPOŘENO MŠMT

Pokud máte jakékoli připomínky, dotazy,
   návrhy, anebo pokud jste našli chybu, 
            KONTAKTUJTE nás prosím!